Kampania reklamowa dla e-sklepu
Zaczynasz swoją przygodę w branży e-commerce i uruchomiłeś swój sklep internetowy? Zastanawiasz się jak pozyskać do niego nowych użytkowników oraz przede wszystkim wygenerować pierwsze transakcje? Mamy na to sposób.
Zacznijmy inaczej – zapewne już w tydzień lub dwa tygodnie po uruchomieniu sklepu internetowego i pierwszej własnej jego reklamy (pochwalenie się znajomym, umieszczenie wpisu na swoim koncie facebookowym, twitterze itd.) zaczęły napływać pierwsze maile na firmową skrzynkę z propozycjami ofert pozycjonowania sklepu. Świetna sprawa to SEO. Oczywiście, że tak. Pozycjonowanie sklepu internetowego to w dzisiejszych czasach obowiązkowa pozycja w ramach działań reklamowych i bez tego ani rusz. Jednak niestety skupienie się jedynie na tym kanale reklamy nie przyniesie Ci w krótkim terminie nowych użytkowników i pierwszych sprzedaży. Na wypozycjonowanie sklepu na poszczególne frazy będziesz musiał poczekać kilka miesięcy w zależności od branży, wybranych słów kluczowych oraz Twoich działań w sklepie (m.in. unikalne treści). Problem w tym, że potrzebujesz już teraz pierwszych transakcji. Nie możesz czekać kilka miesięcy na pierwsze przychody. Co zrobić? Jaki kanał reklamy będzie odznaczał się natychmiastowym efektem pozyskania nowych użytkowników dla Twojego sklepu?
Rozwiązaniem jest kampania Google AdWords, a przede wszystkim Google Shopping, czyli kampanie produktowe, które w tym momencie są najefektywniejszą formą reklam dla sklepów internetowych. „Nie da się reklamować” sklepu internetowego bez przynajmniej przetestowania reklamy PLA. Reklamy produktowe często przyciągają uwagę osób, które są w większym stopniu nastawione na zakup niż osoby klikające w reklamy tekstowe. Najważniejszym celem kampanii jest sprzedaż. a forma wyświetlania reklam bardzo to ułatwia (zdjęcie produktu, nazwa produktu, sklepu i cena).
Aby zacząć pracę z kampanią produktową potrzebujemy konta Google Merchant Center (GMC), które posłuży nam głównie do podłączenia i zarządzania plikiem danych o produktach. To jedyna droga, aby przesłać do Google informacje o naszych produktach.
Co robimy na koncie GMC?
- przesyłamy pliki danych – informacje o produktach,
- otrzymujemy powiadomienia dotyczące pliku danych,
- mamy dostęp do interfejsu API GMC,
- zarządzamy ustawieniami dotyczącymi dostaw w sklepie (Ustawienia -> Dostawa),
- weryfikujemy i rezerwujemy URL sklepu.
Co robimy na koncie AdWords?
- konfigurujemy śledzenie konwersji,
- edytujemy grupy produktowe w kampaniach produktowych,
- konfigurujemy priorytety kampanii dotyczące określenia stawek w aukcjach,
- otrzymujemy powiadomienia dotyczące kampanii,
- ustalamy stawki CPC, dostosowanie stawek, w tym stawki mobilne, komputerów i tabletów dla kampanii PLA,
- wyświetlamy dane porównawcze konkurencji z kampanii PLA,
- analizujemy skuteczność kampanii produktowych.
Podczas konfiguracji konta GMC przychodzi czas na podłączenie pliku produktowego. Plik ten to jedna z form wymiany informacji między naszym sklepem a kontem GMC. Upraszczając do AdWords muszą trafić informacje takie jak: nazwy produktów, ceny, opisy, parametry wysyłki, adresy zdjęć itp. To wszystko zawiera plik danych o produktach. Im lepiej przygotowany plik tym większa szansa na bezproblemowe przeprowadzenie kampanii i jej lepszy wynik. Znamy zatem pierwszy większy krok – rejestracja pliku danych o produktach.
Kampania produktowa, a właściwie Merchant center potrzebuje od nas tzw. unikalnych identyfikatorów produktów. Do dyspozycji mamy:
- GTIN – to Globalne Numery Jednostki Handlowej, obejmujące numery UPC, EAN, ISBN i japoński JAN,
- MPN – numer katalogowy, numer nadawany przez producenta,
- Marka = to po prostu nazwa marki, producenta.
W przypadku produktów nowych, jeśli mają GTIN, jest wymagane przesłanie GTIN marki, a MPN jest zalecany. Produkty nie mające GTIN wymagają podania marki oraz MPN. Niektóre produkty nie są jednoznacznie powiązane z daną marką, wtedy nie trzeba przesyłać tego atrybutu. Warto wiedzieć, że jeśli produkt nie ma ani GTIN, ani MPN w plikach produktowych, należy ustawić wartość atrybutu z identyfikatorem (identifier exists) na „FALSE”, aby zasygnalizować brak identyfikatora.
Priorytet kampanii
W kampaniach produktowych występuje dodatkowa możliwość – funkcja, ustalania priorytetu kampanii. O co chodzi? Jeśli dany produkt jest reklamowany w więcej niż jednej kampanii, to możemy użyć priorytetów kampanii, aby określić, która z nich jako pierwsza ma brać udział w aukcji. Warto zapamiętać, że priorytet jest ważniejszy niż wysokość stawki.
Optymalizacja kampanii
Aktywne szukanie zależności kosztu kliknięcia, kosztu konwersji oraz współczynników konwersji w grupach produktowych pozwala na zwiększanie efektów kampanii i jej poziomu konwersji. Dla przykładu – podnoszenie stawek w grupach produktów z niskim kosztem konwersji i obniżenie stawek w grupach produktów z wysokim kosztem konwersji pozwoli podnieść liczbę konwersji bez większego wpływu na budżet dzienny. Manipulowanie stawkami i zabawa nimi to bardzo przyjemne zajęcie, jednak należy mieć na uwadze, że mniejsze i podzielone według sensownego klucza grupy produktów są lepszą strukturą do zarządzania niż ogólne, szerokie grupy z ujednoliconą stawką. Dobrze podzielony asortyment i przejrzyste dane wyników kampanii pozwalają na efektywniejsze zarządzanie budżetem.
Przy kampaniach produktowych istotną sprawą, która je wyróżnia na tle innych kampanii jest fakt, że reklamy produktowe nie pozwalają nam definiować słów kluczowych, na jakie ma wyświetlać się dany produkt. Są one dobierane automatycznie. Jak sobie z tym poradzić? – Przecież nie możemy zostawić kampanii samej sobie. Z pomocą przychodzą raporty wyszukiwanego hasła i dane o konwersjach. Na podstawie takich informacji możemy podejmować decyzje i dodawać słowa kluczowe jako wykluczające, aby zablokować wyświetlanie reklam w wynikach wybranych wyszukiwanych haseł. Nie możemy dodawać własnych słów, zarządzamy wykluczeniem.
Jesteś zainteresowany kampanią produktową dla swojego sklepu internetowego? Skontaktuj się z nami, a zapoznamy się z Twoim asortymentem i przedstawimy Ci korzystną ofertę.
Warto doczytać:
- „AdWords i Analytics – zostań certyfikowanymspecjalistą”, Krzysztof Marzec, Tomasz Trzósło, Warszawa 2017
No Comments